wtorek, 3 lipca 2012

"Performens"

autor:    Karolina Wilczyńska

Uważaj o czym marzysz – tak, w wielkim skrócie można by opisać to co niesie ze sobą lektura książki Karoliny Wilczyńskiej „Performens”. Byłbym jednak bardzo niesprawiedliwy gdybym na tym zakończył.

Przyjemnie grzejące słońce, kawa parująca o świcie na ganku przed domem, śpiew ptaków, zapachy lasu, świeżo zerwanych jagód, chleba z domowego pieca i gałązek jałowca, trzaskających w kominku. Tymi wrażeniami autorka bez skrupułów wciąga w świat, który będzie miejscem wydarzeń zarówno pięknych, wesołych jak i dramatycznych. Mamy okazję poczuć, niemal na własnej skórze „folklor” wiejskiego życia, wraz z jego wadami i mądrościami. Razem z bohaterką możemy przeżywać, upragnioną przez większość, burzliwą miłość i, nieoczekiwany dramat rozstania. Możemy również odczuwać radość bohaterki z realizacji swoich marzeń i, smutek, gdy okazuje się….. więcej nie będę zdradzał.

Największą wartością tej książki są dwie myśli, które towarzyszą nam niemal od początku całej historii. Pierwsza z nich: „Niektórzy nie wiedzą, że umarli i żyją dalej. Inni wiedzą, że umarli i bardzo się z tym męczą do końca życia” zmusza do zastanowienia się nad samym sobą, nad swoim życiem i tym, czego tak naprawdę chcemy dla siebie. Druga myśl: „wszystko na świecie powinno mieć swoją parę. I ludzie, i zwierzęta, i nawet drzewa”. Mądrość książki pokazuje, że nawet przeciwności takie jak dobro – zło, piękno – brzydota, euforia – depresja, tworzą pary, mimo że w życiu nie występują równocześnie. Tą myślą, autorka chce dać nadzieję, tym którzy sądzą, że nic już ciekawego nie wydarzy się w ich życiu, że to, co jest już tak zostanie. Życie jednak robi swoje, więc smutek może zmienić się w radość a porażka w sukces. Musimy być tylko na to przygotowani. Jaka rolę odegrają te prawdy w życiu bohaterki, dokąd ją zaprowadzą? Czy spełni swoje marzenia?

A Ty, czy powinieneś przestać marzyć? Czy powinieneś przestać dążyć do tego wszystkiego, co spowoduje, że poczujesz się szczęśliwy, spełniony, silny? Na to pytanie odpowiedź trzeba znaleźć samemu. „Performens” na pewno nie ułatwi tego nikomu, ale z całą pewnością może być początkiem jej poszukiwania.

Tomasz R.Głogowski

Dziękuję autorce, Pani Karolinie Wilczyńskiej za przekazanie książki.

Self Publishing

Interesujące Cię książki znajdziesz w E-bookarni Pana Szczura

1 komentarz:

Unknown pisze...

W pewnym momencie życia człowiek dochodzi do wniosku, że bardzo dobrze się stało: marzenia nie spełniły się - choć cichy żal pozostaje...
I znów mnie do przeczytania kolejnej książki zachęciłeś. Dziękuję!